Turite klausimų? +370 612 33366
Turite klausimų? +370 612 33366
Privatiems

Tarptautinės kredito unijų dienos akcentas šiemet – finansinė sveikata

2021 m. Spalio 21 d.

Kreda Ir Antanas Juknevicius Tesia PartnerysteŠiemet spalio 21 d. minimos Tarptautinės kredito unijų (ICU) dienos šūkis – „Finansinės sveikatos kūrimas šviesesniam rytojui“. 

Tai ypač savo veikloje akcentuoja KREDA grupės unijos ir švęsdamos šią profesinę šventę siekia atkreipti dėmesį į tai, kad dabar puoselėjama finansinė sveikata užtikrina šviesesnę ateitį. Šio tikslo 11 grupės unijų siekia savo klientams kuo palankesnėmis sąlygomis suteikdamos paslaugas nuo mokėjimo kortelių ir indėlių iki paskolų ir kreditų verslumui. Pasiekimus puikiai iliustruoja veiklos rezultatai: auga klientų pasitikėjimas ir gerėja unijų veiklos rezultatai.


„Finansinė sveikata – šviesesniam rytojui“

Nuo 1948 metų trečiąjį spalio ketvirtadienį pasaulyje minima Tarptautinė kredito unijų diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į privačių jungtinių finansinių bendruomenių istoriją, jų vaidmenį ir indėlį kuriant alternatyvas globalioms bankinėms sistemoms. O šiemetinės dienos šūkis – „Finansinės sveikatos kūrimas – šviesesniam rytojui“ ypač atitinka pasaulinio kredito unijų judėjimo dvasią. Jos veikia kaip alternatyva bankams, tačiau yra artimesnės, lankstesnės ir lengviau pasiekiamos.

Lietuvoje susiklosčiusi globali tendencija – finansų rinkoje pagrindinį vaidmenį atlieka bankai. Jie ir diktuoja taisykles. Tad stambus verslas kreditus juose gauna lengviau. O štai smulkios įmonės, verslo naujokai ir ūkininkai bankų kartelės neįveikia.

Kaip finansavimo alternatyva pastaraisiais metais savo augimą demonstruoja kooperatinės bankininkystės judėjimas – kredito unijos. Būtent šio sektoriaus stiprinimui didesnį dėmesį skiria ir Lietuvos bankas, siekiantis, kad taip atsirastų didesnis paslaugų prieinamumas ir lankstesnės kainos.

„Mes turime stiprinti dėmesį esamiems rinkos dalyviams, sukurti sąlygas jiems išaugti. Mes matome, kad kredito unijų sektorius po įvykusios reformos yra atsigavęs, sustiprėjęs, labiau konsoliduotas, daugelis kredito unijų pradėjo dirbti pelningai – šis sektorius turi tikrai didelį potencialą“, – viename savo interviu sakė Gediminas Šimkus, šiemet tapęs Lietuvos banko vadovu.

Unijų istorija

Unijų veikla, oficialiai įrėminta įstatymais, siekia XIX amžių. Užgimusi Europoje, išpopuliarėjo visame pasaulyje. O Lietuvoje prieš šimtą metų iki Pirmojo pasaulinio karo veikė net 155 taupomosios skolinamosios draugijos, kurios vienijo beveik 67 tūkstančius narių.

Šiuo metu šalyje veikiančios unijos vienija beveik 165 tūkstančius narių (tai daugiausia fiziniai asmenys), sutelktai valdomas jų turtas sudaro per 972 mln. eurų, pernykštis pelnas – 6,3 mln. eurų.

Unijų stiprybė vienybėje: po įvykusios reformos centrinė kredito unija ir jos narės kredito unijos solidariai atsako vieną už kitos įsipareigojimus – galioja kryžminių garantijų sistema. Unijų pelnas lieka bendruomenėje, todėl jos gali palankesnėmis sąlygomis teikti paslaugas smulkiems ūkininkams ir verslininkams.

Unijos – tvariam smulkiam verslui ir ūkiams

Šiemet spalio 21 d. pasaulinei kredito unijų šeimai švenčiant jau 73-iąsias Tarptautinės kredito unijų dienos metines, profesinės veiklos šventę mini ir Lietuvoje veikiančios kredito unijos. 11 patyrusių narių vienijanti unijų grupė KREDA jau keletą metų ir dirba ta linkme, kad bendru savo narių kapitalu padeda smulkioms įmonėms ir ūkininkams: finansuoja verslo projektus, jaunas įmones, žemės ūkio veikla besiverčiančius ūkininkus ir bendroves. Grupės unijos yra atviros ne tik jau tvariai veikiantiems verslams, bet yra linkusios ieškoti kompromisų bei abipusiai naudingų sprendimų ir su besikuriančiomis įmonėmis.

Šiuo metu grupė aptarnauja daugiau nei 38 tūkstančius klientų. Tai, kad nuolat ieškoma tinkamiausių finansavimo sprendimų, lanksčiai derinamos palūkanos ir terminai, kuriamos ir laiku pasiūlomos poreikius atitinkančios paslaugos, išaugino klientų pasitikėjimą, o kartu ir grupės paskolų portfelį – per pastaruosius dvejus metus jis padidėjo net 35 proc.

Žinoma, svarbus ir fizinis paslaugų prieinamumas – 20 klientų aptarnavimo vietų tinklas šiuo metu leidžia teikti paslaugas didžiajai daliai Lietuvos gyventojų, o ateityje dar išaugs.

Jei prieš šimtą metų į kredito unijas buvo kreipiamasi tik kredito, tai dabar, anot KREDA administracijos vadovės Kristinos Simonovič, siekiama, kad čia klientas gautų visas svarbiausias finansines paslaugas: nuo mokėjimo sąskaitos, e. bankininkystės, mokėjimo kortelių, indėlių iki kreditų būstui įsigyti, statyti ar atnaujinti, vartojimo ar verslo kreditų.

Švenčia ir pratęstą partnerystę

Spalio 21-oji KREDA unijų grupė pasitinka minėdama ne tik profesinę šventę, bet pranešdama ir džiugią naujieną – tęsiama partnerystė su Dakaro legendos statusą turinčiu lenktynininku Antanu Juknevičiumi.

„Tęsiame tvirtą, laiko patikrintą ir tikra draugyste virtusią partnerystę su Antanu ir džiaugiamės galėdami lydėti jį į trečiąjį Dakarą“, – sakė K. Simonovič.