Jungtinė centrinė kredito unija „Kreda“ pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) ir pradės teikti finansavimą smulkiam bei vidutiniam verslui su valstybės garantija – tam skirta skatinamoji finansinė priemonė „Portfelinės garantijos 3“.
Ši priemonė – itin aktuali smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV), ypač regionuose, kuriam svarbu užtikrinti stabilius pinigų srautus, pakankamas apyvartines lėšas ar investicinių poreikių įgyvendinimą, tačiau neturinčiam pakankamai užstato. Pasinaudoję portfelinės garantijos priemone, tokie verslai galės užtikrinti 80 proc. investicinės paskolos, kredito linijos ar apyvartinio kredito sumos grąžinimą finansų tarpininkui.
„Portfelinė 80 proc. garantija leis sklandžiau ir greičiau suteikti finansavimą SVV įmonėms, kurios neturi pakankamo užstato, reikalingo paskolai gauti. Valstybės pagalba verslui ir dalies rizikos prisiėmimas šiandieninėje konkurencinėje ir ekonominio neapibrėžtumo aplinkoje ypač svarbus, mat finansavimą palankiomis sąlygomis skirtingais plėtros etapais galės gauti daugiau įmonių. Džiaugiamės, jog „Kreda“ grupė gali prisijungti prie valstybės inicijuotos programos, prisidėti prie verslų augimo ir plėtros bei būti patikimu finansų partneriu esamiems ar būsimiems mūsų nariams“, – komentavo Jungtinės centrinės kredito unijos „Kreda“ verslo plėtros vadovė Jolita Rėkutė.
Jungtinei centrinei kredito unijai „Kreda“ šiai priemonei įgyvendinti skirta 18,6 mln. – tiek paskolų ji galės suteikti su valstybės pagalba per ketverius metus. Didžiausia vienam klientui suteikiama paskolos suma, kurią bus galima gauti su 80 proc. portfeline garantija – 1,875 mln. eurų, tačiau konkretus sumos dydis priklausys nuo smulkiosios bei vidutinės įmonės veiklos ir sektoriaus: įmonėms, vykdančioms krovinių vežimo keliais veiklą galės būti skolinama ne daugiau kaip 937,5 tūkst. eurų, užsiimančioms pirmine žemės ūkio produktų gamyba – 234,3 tūkst. eurų, o pirminės žvejybos ir akvakultūros produktų gamybos verslams – ne daugiau kaip 375 tūkst. eurų.
„Portfelinės garantijos 3“ – daugiausia susidomėjimo sulaukiantis „Invegos“ produktas. 2023-aisiais pagal šią priemonę planuota garantuoti paskolų už 50 mln. eurų, tačiau poreikiui net dvigubai viršijus lūkesčius, garantuota paskolų suma siekė net 123 mln. eurų.
„Pastebime, kad šios portfelinės garantijos ypač aktualios didmeninės bei mažmeninės prekybos sektoriuose veikiantiems verslams. Priemonės paklausumas rodo, kad neretai šiose ar kitose sferose veikiantis verslas susiduria su problematišku priėjimu prie finansavimo šaltinių. Šis „Invegos“ sprendimas padeda gauti paskolą neturint pakankamų užtikrinimo priemonių ir tokiu būdu toliau sėkmingai plėtoti veiklą rinkoje, pasiekti užsibrėžtų verslo tikslų. Priemonė palengvina ne tik reikalingo finansavimo gavimą verslui, bet ir sumažina finansų įstaigų kreditavimo riziką“, – sako „Invegos“ netiesioginių skolinių produktų skyriaus vyresnioji projektų vadovė Agnė Gedminė.
Naudojantis priemone „Portfelinės garantijos 3“ investicinių paskolų ir finansinės nuomos (lizingo) paskolų trukmė gali siekti 10 metų, apyvartinių paskolų – 5 metus, o finansavimo kredito linijos forma – 3 metus. Smulkusis ir vidutinis verslas gali gauti iki 1,875 mln. eurų vertės finansavimą su portfeline garantija, kuria finansų įstaigai garantuojama 80 proc. finansuojamos sumos.
Priemonei iš viso skirta 90 mln. eurų lėšų, rezervuota lėšų suma pagal teigiamai įvertintus prašymus ir pasirašytas sutartis su finansų tarpininkais sudarys 60,36 mln. eurų.
Daugiau informacijos apie skatinamąją finansinę priemonę – „Portfelinės garantijos 3“.