Turite klausimų? +370 612 33366
Turite klausimų? +370 612 33366
Privatiems

„Finfluenceriai“ – naujas reiškinys finansų sferoje. Kaip neapsigauti?

2021 m. Spalio 06 d.

02 Ilius
Šiandien vis daugiau žmonių socialiniuose tinkluose kalba apie finansus. Tai savaime nėra blogai. Problemų gali kilti tuomet, kai tokios kalbos tampa neva naudingais patarimais apie investavimą, paskolas, biudžetą ir t. t.

Finansinių patarimų rinka niekaip nereglamentuojama – tereikia interneto ryšio ir filmavimo kameros, kad galėtum dalintis savo „išmintimi“ su sekėjais. „Finfluenceriai“, arba finansų influenceriai, – tai žmonės, kurie per socialinius tinklus (ypač „YouTube“) moko įvairių su finansais susijusių dalykų: kaip investuoti, kaip valdyti biudžetą, kaip greitai uždirbti iš kriptovaliutos ir panašiai. Jų patikimumas – abejotinas, o nemažai jaunų žmonių tiesiog „pasimauna“ ant tokių žinovų mesto kabliuko.

Daugiau apie šį rinkoje dar ganėtinai naują reiškinį ir kaip neapsigauti pasakoja KREDA – Jungtinės centrinės kredito unijos – administracijos vadovė Kristina Simonovič.

Kaip atskirti gerą patarimą nuo blogo?

03 Ilius
„Kaip įsigyti būstą be pradinio įnašo“, „Kaip tapti investavimo guru per 30 minučių“ – tokios ir panašios antraštės patraukia sekėjų dėmesį ir žada lengvą problemos sprendimą. Vis dėlto, influenceriai socialinių tinklų platformose nebūtinai linki jums geriausio. Pasinaudoję netinkamais patarimais jūs ne tik nesulauksite žadėto pelno, bet ir galite prarasti investuotus pinigus. „Tai nėra panacėja ir juo labiau ne finansinio raštingumo įrankis“, – įspėja Kristina Simonovič.

Ši problema ypač aštri jaunesnių žmonių tarpe. 18-34 metų amžiaus asmenys yra labiau linkę pasitikėti investavimo patarimais, gautais socialiniuose tinkluose, o ne tradicinėse spaudos priemonėse, rodo atlikti tyrimai. Tačiau populiarumas dar nelygu sėkmei – vien tai, kad vaizdo įrašas turi 100 000 peržiūrų, nepadaro influencerio kurios nors srities ekspertu.

Kaip atskirti, kad jus pasiekianti informacija yra patikima?

01 Ilius

Nesivadovaukite tik socialinių tinklų patarimais. Galite išklausyti influencerių patarimus, tačiau tikrai neturėtumėte investuoti į konkrečios kompanijos akcijas arba pirkti ką nors tik dėl vieno žmogaus rekomendacijos. Juk neimtumėte būsto paskolos vien todėl, kad jums taip patarė bendradarbis. Visuomet stenkitės į bet kurią finansinę sritį gilintis patys arba pasikalbėkite su šios srities ekspertu.

Atkreipkite dėmesį į vartojamus žodžius. Kai kurie influenceriai prideda įspėjimą, kad jie nėra finansų patarėjai. Tai padeda sekėjams suprasti, kad ši informacija yra tik jų pačių nuomonė, o ne profesionalus patarimas. Atkreipkite dėmesį į vartojamus žodžius – jeigu influenceris kalba apie tai, ką nusprendė daryti su savo pinigais, tai yra tik nuomonė. Tačiau jeigu jums sakoma, kad būtinai turėtumėte investuoti į vienas ar kitas akcijas, tai jau yra įspėjamasis ženklas.

Nepriimkite visų patarimų aklai. Bet koks sprendimas, susijęs su jūsų finansais, yra unikalus tik jums. Kiekvieno žmogaus poreikiai, rizikos apetitas ir siekiai skiriasi nuo jo kolegų, šeimos narių ar draugų. Tie „patarėjai“, kurie tūkstančiams savo sekėjų nurodo visus pinigus investuoti į vieną ar kitą kriptovaliutą, nėra susipažinę su jų unikalia finansine situacija, todėl tokiais patarimais niekada nereikėtų vadovautis. 

Kai mums reikia teisinės pagalbos, kreipiamės į teisininką, o ne bandome spręsti problemą internetu. Sugedus automobiliui vykstame į autoservisą, o susirgę – pas gydytoją. Taip ir su finansais – patikėkite juos šios srities profesionalams, o ne influenceriams.

Juk norėdami pasiimti paskolą, turbūt nevertinsite finansinių institucijų pasiūlymų pagal tai, ką yra pasakęs vienas ar kitas žmogus socialiniuose tinkluose. Kuomet reikalinga paskola, kaip atkreipia dėmesį ir KREDA administracijos vadovė Kristina Simonovič, būtina kreiptis į keletą skirtingų finansinių institucijų, gauti jų pasiūlymus ir atidžiai visa tai išanalizuoti, o ne pulti rinktis lyg akis išdegus.